Fórum

Kérjük, hogy a fórum használata előtt olvasd el a fórum szabályait!


A kiválasztott beszélgetés: Itt a görbém :)

Ebben a beszélgetésben 65815 hozzászólás volt eddig. Szólj hozzá te is! Fontos a véleményed!

Ha valami másról szeretnél beszélni, válassz másik beszélgetést Mindenféle témakörben vagy lépj vissza a fórum főoldalára!

Email értesítést kérek, ha új hozzászólás érkezik ehhez a beszélgetéshez!
Moha13
2014-01-19 19:39:32
 
Ja, és szerintem érdemes elolvasgatni a bevásárlásnál a címkéket is...
"A glutamát (E620-628) nevű tartósító ízfokozószer, amely szinte minden ételízesítőben, felvágottban, készételben, tartós élelmiszerben megtalálható, szintén kerülendő. Ezen az anyag ugyanis tartós fogyasztás esetén könnyen felboríthatja a hormonháztartás egyensúlyát."
Moha13
2014-01-19 19:37:40
 
Plumeria (és mindenki, akinek kicsit több a TSH-ja, mint 2)
találtam egy nagyon jó cikket:
http://www.betegszoba.hu/cikkek/baba_mama/pajzsmirigy_alulmukodessel_is_lehetsz_terhes/

Bemásolom, mert étrendi tanácsokat is ad:

Pajzsmirigy alulműködéssel is lehetsz terhes

Sok nő szembesül azzal a problémával, hogy valamiért nem tud teherbe esni, és ennek egyik oka gyakran pajzsmirigy alulműködés. A legtöbben úgy gondolják, ezzel a betegséggel a gyerekvállalás szinte lehetetlen.


Mi mit tehetünk azért, hogy a fogantatás ebben az esetben is sikeres lehessen?

A pajzsmirigy a test hormongyára
Nem véletlen, hogy ha a pajzsmirigy működésében gondok adódnak, akkor nem egyszerű a fogantatás, hiszen mint mindent az emberi testben, a petesejt beágyazódását is hormonok befolyásolják, amikért pedig éppen ez a szerv az egyik fontos felelős.
„A pajzsmirigy alapvető szabályozó tényező minden sejt működésében, így a női hormonháztartás fenntartásában is fontos szerepet kap, hiszen többek között az ösztrogén, és a progeszteron megfelelő mennyiségben történő termelődéséért is felel. Pajzsmirigy alulműködésben előfordul, hogy a megtermékenyült petesejt az elégtelen progeszteron hormon szint miatt nem tud beágyazódni. Szintén gondot jelenthet a teherbeesés szempontjából az emelkedett prolaktin hormonszint, mely szintén a sárgatesthormon (progeszteron) hatást gyengítheti. Emellett zavart szenvedhet a szénhidrát anyagcsere, aminek következtében inzulinrezisztencia léphet fel, ami szintén akadályozó tényező.”

Mi is tehetünk azért, hogy a fogantatás sikeres legyen

„Orvosilag igazolt pajzsmirigy alulműködés kezelésében nagy szerepet kap a hormonpótló kezelés. A gyógyszerezés mellett azonban a beteg maga is sokat tehet állapotának javulásáért. Éppen ezért mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni, hiszen a megfelelő kezeléssel, és tudatos odafigyeléssel, valamint étrendi változtatásokkal a terápia hatékonysága növelhető, így a baba is könnyebben megfoganhat. Hogy mi mindent érdemes tenni ennek érdekében?

- A gyógyulás érdekében javasolt minél könnyebben emészthető táplálékokat enni. Azonban emellett a tej fogyasztását ajánlott háttérbe szorítani!

- A glutamát (E620-628) nevű tartósító ízfokozószer, amely szinte minden ételízesítőben, felvágottban, készételben, tartós élelmiszerben megtalálható, szintén kerülendő. Ezen az anyag ugyanis tartós fogyasztás esetén könnyen felboríthatja a hormonháztartás egyensúlyát.

- Kerüljük a sok cukros, gyors szénhidrátot tartalmazó étkeket.

- Kerüljünk minden olyan élelmiszert, vagy étkezési szokást, amely a szervezetben erjedési folyamatot indíthat el. Ennek érdekében nem jó a gyümölcsöt az étkezés végén fogyasztani, ezeket mindig önállóan, például tízóraiként együk.

- Napi 100-200 mikrogramm szelén többnyire jótékony hatású, csakúgy, mint az omega-3 tartalmú készítmények. A plusz jód bevitel azonban attól is függ, hogy mi az oka a pajzsmirigy alulműködésének, így ezt mindig konzultálja meg kezelőorvosával.

- Számos kutatás igazolja, hogy a D-vitamin a pajzsmirigy betegek gyógyulásának is fontos eleme, így ha lehet, akkor figyeljen a bevitelre, ne maradjon ki a napi vitaminok közül.” – mondja dr. Bérczy Judit főorvos, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa.

Forrás: Budai Endokrinközpont

Szóval úgy döntöttem, elkezdem megint szedni az omega3 halolajamat (SynergyTech, ebben legalább természetes a cucc) és folytatom a D-vitamin szedést is, és szerzek be szeléntablettát. Ezek amúgy sem ártanak, akkor meg miért ne segíthetnének egy kicsit?
plumeria14
2014-01-19 18:11:18
 
Moha13,
ez mindenre igaz, hogy egy mérés, nem mérés :)
Moha13
2014-01-19 18:05:27
 
maximail
Igen, tudom, hogy nem ciklusfüggő, de arra gondoltam, hogy ha kétszer is megnézik, két adatból több látszik. Tehát lehet, hogy pl. akkor épp ennyi volt, de utána meg több vagy kevesebb...
A hormonértékek is változnak, szerintem eleve két ciklust kellene minimum megnézni, mielőtt bárkinek bármit felírnak, hacsak nem olyan egetverő eltérés van, ami nyilván nem változik meg egyik napról a másikra...
maximail
2014-01-19 14:33:26
 
Moha!

Én úgy tudom, hogy a TSH nem ciklusfüggő, azt bármelyik napon nézhetik, így elég egyszer.
KatkaManó
2014-01-19 13:39:33
 
csak 6 nap :)
KatkaManó
2014-01-19 13:38:08
 
Plumeria14
nehéz a kérdésed :)
12. napon volt ovum akkor kaptam a tüszőrepesztő szurit azt mondták hogy utána 32-36 óra mire a peték kiszabadulnak így a 14. nap reggel 6-ra kellett menni akkor volt a petesejt leszívás. Még az nap megtermékenyültek és utána 5 ra kaptam vissza.
Ha jól számolom akkor ovu után 7 nap...
plumeria14
2014-01-19 13:36:31
 
Moha13,
azért nehéz a helyzet és okosakat mondani, mert tényleg más-más álláspontot képviselnek az orvosok...de ez mégis hogy lehet? Ez most egy szakma, vagy mindenki csak az alapján "kezel", amit ő gondol az értékekről? Ez nagyon nincs így jól. Én azt is értem, hogy a nődokinak az az érdeke, hogy mindenre rámondja, hogy ez még jó...aztán nem jön a baba...még gyakrabban jár hozzá az ember...és így telnek el a hónapok és az évek...aztán, amikor már az ember gyanakodni kezd, akkor megcsináltat ilyen-olyan vizsgálatokat és akkor lám, mégis kiderül valami, ami talán választ ad a sok sikertelen hónapra. Ebbe a rengeteg infoba egyébként tényleg bele lehet bolondulni, mivel sehol nem kapsz megfelelő választ a kérdésedre, csak akkor, ha felkeresel egy specialistát, aki személyre szabottan alakítja ki a kezelési módot.

csillka,
a kérdésed jogos...biztos rengetegen esnek úgy teherbe, hogy nincsenek tisztában a hormon értékeikkel. De arról már kevesebb szó esik, hogy akinél a terhesség során kiderül valamilyen eltérés, akkor náluk milyen arányban fordul elő vetélés. Mert nagyon fontos, hogy a nem megfelelő TSH érték nemcsak a nehezebb teherbeesésért felelős, hanem a vetélésekért is :( Szóval lehet, hogy teherbe lehet esni ilyen értékeknél is, de jóval nagyobb a vetélés aránya is...
csillka
2014-01-19 12:26:33
 
Sziasztok!

Azon gondolkodtam, hogy mi tényleg annyira eltérünk a normál értékektől, vagy azok akiknek gyerekük születik is vannak eltéréseik, csak nem is tudnak róla, és nem is foglalkoznak vele? Lehet bennük fel sem merül az, hogy valamiért ne lehetne gyerekük. Engem ez már rég foglalkoztat, már akkor is amikor még nem is terveztük, hallottam "nem akartuk, de összejött", és mindig azt kérdeztem magamtól, mi az, hogy "összejött? ha nem akarom nem jön össze, vagy velünk van a gond?"
Írtam, hogy van olyan barátnőm aki évente 2-3x menstruált és mégis tervezés nélkül "összejött". Belegondolva az ő hormonprofilja milyen értékeket mutat, és mégis...Na akkor min múlik?

Dzsudzsa, hihetetlenül sajnálom, nem is tudok olyat mondani aminek értelme lenne ebben a helyzetben :(
Kiara, nagyon jó pozitív híreket is hallani, a legjobbakat kívánom!
Capri, én nagyon bizom benne, hogy ez nem a gyogyszer hatása. Főként ha ilyen magas nem szokott lenni.
Moha, Pluméria, ti úgy beleássátok magatokat a témába, hogy majd a babák mellett otthoni munkaként tanácsadással is foglalkozhattok :)

Én megfáztam(gondolom) mert köhögök, és az éjszaka 38 fok lázam is volt, hajnalba aztán végül bevettem egy lázcsillapító, mert nem akart lemenni semmiképp.
Tegnap reggel óta többet nem pecsételtem, és egy utogestant is bekaptam, gondolom azzal nem árthatok, elméletileg már ovu után vagyok, és gondoltam minden nap egyet magamévá teszek :))
A dokim úgy is azt mondta következő pozitív tesztnél azonnal menjek, hogy pótoljuk a progeszteront, hát akkor miért ne lehetne már a teszt előtte is. Szerintetek sem lehet ebből baj? :D
Moha13
2014-01-19 12:18:08
 
Plumeria
Ez is érdekes dolog, sok helyen olvastam, hogy autoimmun eredetű alulműködésél nem ajánlják a jódot, mégis sokan írják fórumokon, hogy az orvos azt mondta, akkor is kell a jód. Szóval mindenkinek kell a jód...hát nem tudom...nem lehet ezeken eligazodni. És a lényeg, hogy a dokik is mind eltérő véleményen vannak.
 
Tudományos módszerekkel segítünk természetes úton teherbe esni.
 
Lájkolj minket!