A menstruációs ciklus nem megfelelő működése esetén hormonhatású gyógyszerek szedésére is szükség lehet. A peteérés serkentése, a tüszőrepedés kiváltása, és a progeszteronhiánnyal összefüggő vetélések elkerülése fontos feladat a teherbeesés segítésében. Ezeket a szereket azonban nem javasolt szabadon alkalmazni, hanem csak gondos orvosi felügyelet mellett!
A menstruációs ciklust szabályozó gyógyszerek mindegyike hormonhatású, amelyek hatással vannak a hormonháztartásra. Ezek szedése kizárólag a nőgyógyász javaslatára és folyamatos, gondos ellenőrzése mellett megengedett! A továbbiakban a leggyakrabban alkalmazott gyógyszereket tekintjük át a teljesség igénye nélkül.
A normál menstruációs ciklusban az agyalapi mirigy egy follikulus stimuláló hormont (FSH) termel, amelyek a petefészekben termelődő ösztrogén hormonokkal együttműködve segítik a peteérést. A klomifén tartalmú gyógyszerek, mint a Clostilbegyt vagy a Clomid, az ösztrogén hormon receptorokat gátolva a szervezetet további ösztrogén hormon termelésre serkentik, amelyek elősegítik a peteérést. Általában az agyalapi mirigy vagy a petefészek egyes megbetegedései esetén, vagy fogamzásgátló tabletták hosszan tartó szedése után javasolják. Szedése mellett nagyobb valószínűséggel fordul elő többes terhesség, mivel több petesejt érhet meg egyszerre. Általában a ciklus ötödik napjától javasolt öt napon át, rövid ciklus esetén a ciklus harmadik napjától szedhető. A peteérés négy-nyolc nappal az utolsó gyógyszer szedése után következik be. Petefészek ciszta esetén a klomifén tartalmú szerek szedése nem javasolt. Egy három hónapos kúra után a kezelésben három hónap szünet következik, majd a háromhónapos kúra még egyszer ismételhető. Ha terhesség nem következik be, további kúrának nincs értelme. Orvosi ellenőrzés nélkül nem szedhető!
Puregont (melynek hatóanyaga az FSH) alkalmaznak abban az esetben, ha a klomifén hatástalan. Folyamatos orvosi ellenőrzés mellett adható, mivel adagolása személyre szabott és a tüszőnövekedés ultrahanggal követendő. Ezt a szert főként mesterséges megtermékenyítés esetén használják.
Ha a klomifén kezelés hatástalan és policisztás ovárium szindróma (PCOS) áll fenn, Menopurral szokták elősegíteni a peteérést.
A Pergoveris egy olyan kombinált készítmény, amelynek FSH és luteinizáló hormon (LH) hatása is van. A peteérés elősegítésére általában 3, ritkábban 5 hetes kúrában alkalmazzák, a kívánt hatás elérésekor egyszeri humán koriongonadotropin (hCG) hormon adásával váltják ki a tüszőrepedést.
LH hormon hiányában a Luveris nevű gyógyszert alkalmazzák, többnyire FSH-val kombinálva. Az átlagos 3 hetes (ritkábban 5 hetes) kúrát követi egy, egyszeri hCG adása, mely elősegíti az ovulációt.
A megérett petesejt kiszabadulásának elősegítésére alkalmazzák az LH hatású, hCG tartalmú Pregnyl (vagy Choragon, vagy Ovitrelle) nevű készítményt. Mivel általában ezt a készítményt olyan nőknél alkalmazzák, akiket kezelnek valamely FSH tartalmú készítménnyel is, ezért az ikerterhességek előfordulása nagyobb gyakoriságú. A Pregnylt alkalmazhatják megtermékenyüléskor a luteális fázis támogatására is, de a terhesség későbbi szakaszában már nem. Amennyiben a luteális fázisban is alkalmazzák a sárgatest működésének fenntartására, tudni kell, hogy a hCG a vérben még 7-11 napig kering, tehát az ez időszak alatt alkalmazott terhességi tesztet meghamisítja, mindenképpen pozitív eredményt ad. Értékelhető tesztet tehát az utolsó hCG adag beadása utáni körülbelül 12. napon lehet készíteni.
A Duphastont ösztrogénterápia kiegészítéseként, vagy olyan progeszteronhiányos állapotok esetén, mint az endometriózis, vagy a progeszteronhiánnyal összefüggő vetélések, vagy a sárgatest hormon elégtelenség által okozott terméketlenség kezelésére rendelik.
Az Utrogestant, amelynek hatóanyaga a progeszteron, a luteális fázis támogatására, a sárgatest elégtelenség által okozott vetélések elkerülésére alkalmazzák.
Hormontartalmú készítmények esetén a véralvadási zavarok fokozott kockázatot jelentenek, ezekről feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát! Ismeretlen eredetű nőgyógyászati vérzés, vagy nőgyógyászati daganatok esetén a legtöbb készítmény nem alkalmazható. Cukorbetegség fennállásáról feltétlenül tájékoztatni kell a kezelőorvost, mert csak szoros orvosi ellenőrzéssel használható számos gyógyszer. A mesterséges megtermékenyítés során számtalan további készítményt alkalmaznak, azonban használatuk szigorúan orvosi ellenőrzés mellett történhet, túladagolásuk komoly működésbeli zavarokat idézhet elő!
A cikket írta:Dr. Kámory Enikő, oldalunk tudományos munkatársa és alapítója. Ha kérdésed van a cikkel, vagy a weboldalunkon használt módszerrel kapcsolatban, kérdezd őt bátran! |
"Én is szeretném megköszönni az oldalnak, hogy figyelemmel tudtam kísérni a ciklusom a hőmérséklet vezetésével. 2 hete teszteltem pozitívat, és ma voltam orvosnál, a 7. hét elején járok. Most már elhiszem, hogy tényleg terhes vagyok. Köszönöm!"
kicsiila