Milyen vitaminok szedése javasolt a sperma minőségének javításához?

Tisztelt Doktor Úr!
30 éves nő vagyok, a férjem 43 éves. Mindkettőnknél meddőségi problémákat találtak (nálam PCO, IR, petevezető elzáródás - férjemnél OAT szindróma), ezért lombik eljárásban veszünk részt.
Eddig 2 lombik volt, egy stimulációs és egy fagyasztott transzfer. Sajnos mindkettő sikertelennek bizonyult. A beágyazódás meg sem kezdődött hcg 2 alatt volt ET+9 napon.
Jelenleg készülünk a következő lombikra, és szeretnénk, ha a férjem eredményeihez képest a lehető legjobb állapotban lennének a spermái. Korábban is szedett már vitamin készítményeket. ezek hatásosnak bizonyultak, mivel a kiinduló diagnózis azoospermia volt. Az akkor szedett készítményeket sajnos már nem engedhetjük meg magunknak.
A kérdésem az lenne, hogy az alábbi vitamin készítmények közül melyek szedését, milyen dózisban ajánlja a doktor úr amit feltétlen érdemes szednie ahhoz hogy javuljon a minőség, és esetlegesen életképesebbek legyenek majdan az embriók
ferulant, maca vibe, c vitamin, d3 vitamin, e vitamin, szelén, folsav, cink, Q10, Omega 3, karnitin, arginin, tökmagolaj, gránátalma, béta-karotin, b-komplex, taurin, magne B6.
Esetleg ACC 200 ejakulátum fokozott viszkozitása miatt??)
Spermatogram eredményei az alábbiak szerint alakultak:
2012-09-20
Carentia: 5 nap
mennyiség 4 ml
spermiumszám 0 m/ml
folyósodás 60 percre sem
viszkozitás fokozott
szín kp opál
szag jellegzetes
2013-01-10
Carentia: 5 nap
mennyiség 5 ml
spermiumszám 1 m/ml
Mozgás alacsony spermiumszám miatt nem besorolható
folyósodás 60 percre sem
viszkozitás fokozott
szín kp opál
szag jellegzetes
2013-04-04
Carentia: 5 nap
mennyiség 5 ml
spermiumszám 5 m/ml
Mozgás alacsony spermiumszám miatt nem besorolható
folyósodás 60 percre sem
viszkozitás fokozott
szín kp opál
szag jellegzetes
Hormonértékei:
FSH 22,7 (ref.tart.: 2,1 - 18,6)
LH 13,1 (ref.tart.: 1,7 - 11,2)
TESTOSZTERON 14,43 (ref.tart: 9,1 - 30,2)
PROLACTIN 8,7 (ref.tart.: 3,3 - 13,50)
OESTRADIOL 0,114 (ref. tart.: 0,0 - 0,275)
Andrológusnál és endokrinológusnál is jártunk. Mindkettő véleménye szerint az OAT oka fizikai hereártalom fokozott hőhatás miatt. (Munkahelyen hegesztőként dolgozik, pont deréktájon éri a hő és a sugárzás)
Esetleg van-e fentieken felül bármi javaslata ami eredményesen befolyásolná a következő lombik kezelést?
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: Tné Kata


Dr. Szabó Ferenc andrológus, urológus

Dr. Szabó Ferenc - andrológus, urológus válasza:

Sajnos az ilyen alacsony hímivarsejtszám sokszor azt is jelenti, hogy a hímivarsejtek megtermékenyítőképessége is alacsony. Nem tudom, volt-e genetikai vizsgálata a férjének.
A vitaminok közül a C-vitamin, E-vitamin, q 10, omega 3 zsírsav a legfontosabb. Lehet, hogy elég lenne, ha a férje komplex multivitamin-készítményt szedne. Sajnos a vitaminok az ilyen magas FSH érték esetén csak nagyon csekély mertékben emelhetik a spermiumszámot, ill. -minőséget. Ilyen értékek esetén mindig nagyon változatosak a spermatogram eredmények, az azooospermiától az 1-2 mill/ ml-ig. Amit esetleg javasolni tudnék, az az ún. aromatáz gátló kezelés, ez emelheti a herén belüli tesztoszteronszintet, ez javíthatja a spermiumtermelést.
Dr. Szabó Ferenc

 

Te is kérdeznél? Dr. Szabó Ferenc neked is szívesen válaszol!

Tudományos módszerekkel segítünk természetes úton teherbe esni.
 

Rólunk mondták:

"Sokan nem hisznek az interneten talált oldalakban, azt mondják, hogy egy számítógép nem tudja kiszámolni az ovulációt, hogy ez csak egy általános program. Én mindenkinek, aki babát szeretne, csak ajánlani tudom a TervezettBaba.hu honlapot, mert nekünk ennek az oldalnak a segítségével sikerült babát fogantatnunk. Köszönöm nektek!"

Ibike

Lájkolj minket!