Tudományosan igazolt tény, hogy az elhízás negatív hatással van a termékenységre nőknél és férfiaknál egyaránt: a meddőség sokkal gyakoribb az elhízottak körében. Ezért fontos megértenünk, hogy a testtömeg normalizálása az esztétikai és lelki tényezőkön túl, komoly pozitív egészségügyi hatásokkal, többek között a fogamzás esélyének jelentős növelésével kecsegtet.
„Én rendszeresen mozgok, mégsem fogyok egy grammot sem.”
„Biztos a hormonok miatt van!”
Milyen gyakran halljuk ezeket a mondatokat túlsúllyal küzdő embertársainktól! Az elhízás azonban csak kb. 3%-ban vezethető vissza örökletes tényezőkre, az emberek többsége a túl kevés mozgás és az egészségtelen táplálkozás miatt hízik meg. Valahol a szívünk mélyén érezzük is, hogy a munkahelyünkön magunk elé tett fél kiló pogácsa vagy a kedvenc TV-sorozatunk közben elmajszolt nagy zacskónyi chips vagy pattogatott kukorica nem kell az létfenntartásunkhoz, ezektől csak kilóink szaporodnak.
Sajnos, a statisztikák arra is rávilágítanak, hogy tízből kilenc fogyókúrás kísérlet sikertelenül végződik.
Néhány fontos tény:
A testmozgás közbeni energia-felhasználás alapjai:
A pulzus zónák mérése legegyszerűbben természetesen a pulzusmérő órákkal történik, a legtöbb sportboltban ezek nem túl drágán beszerezhetőek.
Van néhány egyszerű jel, amiből megbecsülhetjük, hogy milyen intenzitás-tartományban vagyunk éppen:
Mi a jó megoldás?
A legfontosabb, hogy élvezzük, amit csinálunk! Ha azért sportolunk, hogy súlyt veszítsünk, előbb-utóbb elunjuk. De ha élvezettel sportolunk, ez életformánkká válik (akár még azt a kedvenc sorozatot és ezzel együtt a zacskó chipset is feláldozzuk), biztos, hogy le fogunk fogyni!
Éppen ezért ne kalória-táblázatok alapján döntsünk, hanem az örömöt keressük a mozgásban! Előny, ha a választott sportág nem igényel különleges képességeket és drága felszerelést. Ha lehet, ne csapatsportokat űzzünk (túl sok a holtidő, amikor a pályán állunk és nézzük, hogy a játék hogy zajlik).Lehetőség szerint egy idő után el kell érjük, hogy több órán keresztül tudjuk űzni a kedvencünkké vált sportágat.
Ezzek alapján az ún. teljesítménysportokat lehet a legjobban ajánlani, mint pl. a nordic walking, futás, úszás, kerékpározás. Bár több órán keresztül nehéz űzni, de igen hasznos lehet az aerobic és változatai, a zumba, a spinning kerékpározás is.
Megsokszorozhatja erőnket, ha többen sportolunk, bár vigyázzunk, hogy a közös mozgás helyett ne egy vendéglátó-ipari egységben végződjön a baráti találkozó.
És még egy plusz motiváció: tűzzünk magunk elé célokat, méghozzá nagy célokat (lefutunk 10 km-t, majd a félmaratont, a maratont, körbe tekerjük a Velencei-tavat, a Fertő-tavat, majd a Balatont). Egy ilyen teljesítmény után biztos, hogy fantasztikus új motivációt is nyerünk, és önbizalommal tele, büszkén mesélhetjük barátainknak hőstettünk részleteit, miközben azok csak irigykednek ránk - és karcsú, izmos testünkre.
A cikket írta:Dr. Szakács Zoltán, a Kelen Magánkórház Nőgyógyászati Centrum vezetője |
"Két hónapja találtam meg ezt a honlapot. Párommal augusztusban jutottunk el arra az elhatározásra, hogy szeretnénk 7 év után egy második gyermeket. Eddig nem sikerült, de az oldal segítségével ez most összejött. Nagyon szépen köszönöm ezt a lehetőséget."
Éva