Honnan tudhatom, hogy nálam, vagy a partneremnél felmerül valamilyen probléma? Mennyi idő elteltével fontoljuk meg, hogy orvoshoz forduljunk?
Elég gyakori, hogy a gyermektervezés során már egy-két hónap sikertelen próbálkozás után elkezdenek aggódni a párok. Azt feltételezted, hogy pillanatok alatt megtörténik, amint az utolsó adag tablettát kidobtad, ugye?
Amint rájössz, hogy nem pontosan így történik, természetesen következtetéseket vonsz le. Bár valóban nehezebben eshetsz teherbe, mint ahogy ezt korábban gondoltad volna, valószínűleg nincs miért aggódni.
A legtöbb orvos szerint, legalább egy évig szükséges próbálkozni a gyermekáldással, addig felesleges aggódni, komolyabb problémákat keresni a háttérben. Amennyiben már eltelt kilenc hónap, esetleg valami szervi baj miatt aggódsz, ne tétovázz megkérni az orvosodat, hogy végezzen el néhány tesztet. Ha pszichológiai okok állnak a sikertelenség mögött, akkor ideje elgondolkodni a lehetőségeken, és ha a tesztek normálisak, akkor megnyugodhatsz. Az egyetlen kivétel, ha elmúltál 35 éves, ekkor érdemes már hat hónap próbálkozás után felkeresni egy szakorvost. A termékenység ebben a korban kezd el csökkeni, és minél hamarabb kiderül a probléma, annál kevesebb időt vesztegettek el.
Az jár a fejedben, hogy inkább te vagy az oka a sikertelen próbálkozásoknak, mint a partnered?
Teljesen általános, hogy a nők magukat okolják a termékenységi problémák miatt, de az igazság az, hogy az esetek 35-40%-ában a terméketlenség a férfi problémáira vezethető vissza. A nőknél ugyanilyen arány, 35-40% jellemző, a fennmaradó hányadot pedig egyéb összetett, általában kombinált tényezők teszik ki.
Azt, hogy nálatok mi a helyzet, egyetlen módon tudhatjátok meg biztosan: ha felkerestek egy endokrinológust, aki mindkettőtöket kivizsgál. Ám van néhány figyelmeztető jel, amely megmutathatja a helyes irányt, még mielőtt orvoshoz fordulnátok.
Fontos, hogy ebben az időszakban az étkezések nagyobb hányadában szerepeljenek a szervezeted számára legideálisabb tápanyagok:
A férfiak esetében a leggyakoribb, terméketlenséghez vezető ok a spermium betegsége – például alacsony spermiumszám, spermák lassú mozgása, vagy veleszületett probléma (a spermiumok mozgásának a minősége). Ilyen állapotokhoz számos tényező vezethet, melyek közül az alábbiak a leggyakoribbak:
A te esetedben sajnos sokkal több tényező állhat a fogantatás útjába. Íme, néhány főbb ok, ami terméketlenséghez vezethet:
thebump.com
"Pozitív lett a tesztem, aminek nagyon örülünk. Sokat tanultam Önöktől és azoktól a felhasználóktól akik mindennapi tapasztalataikat megosztják a Fórumon. Első hónapban használtam ezt az oldalt és sikerült a baba. Biztatásként 39 éves vagyok és van esély ebben a korban is. Bár egészségesen élek, sok stresszben dolgozom, ettől függetlenül mindenkit bíztatok. Sok sikert mindenkinek. Köszönöm, hogy van ez az oldal!"
Csisze