A mesterséges megtermékenyítés forradalmasította a meddőség kezelését. Minden évben több száz újszülött jön a világra, akik a mesterséges megtermékenyítésnek köszönhetik életüket. Milyen lépései vannak az eljárásnak?
A párok női és férfi tagját is vizsgálni kell. Ezek során több mindent meg kell nézni, például van-e peteérés, ultrahanggal megnézik, milyen állapotban van a méh, átjárható-e a petevezeték, illetve milyen a spermalelet, a hormonszint. A spermavizsgálat alapvető, szükség esetén az andrológiai kezelés a női kivizsgálással párhuzamosan történik. A meddőség kivizsgálásához az általános egészségi állapot felmérése is hozzátartozik. A kivizsgálás végén összesítik az eredményeket, ezek rendszerbe foglalva meghatározzák, hogy milyen asszisztált reprodukciós technikával hozható létre a legoptimálisabban a terhesség.
Több típusa létezik a mesterséges megtermékenyítésnek. Első szinten ovulációindukciót végeznek, majd a méhen belüli mesterséges megtermékenyítés (inszemináció) következhet, a harmadik kezelési szintet jelentik az úgynevezett lombikbébi eljárások (ilyen pl. az IVF és az ICSI). Természetesen az is előfordulhat, hogy az előzetes vizsgálatok ellenére semmilyen rendellenességet nem észlelnek, ekkor ismeretlen eredetű meddőséget kezelnek.
Olyan pároknak segít a lombikbébi program, akiknél nagy valószínűséggel nem jön létre a megtermékenyülés természetes úton, például ha a petevezetékek közül egyik sem átjárható, hiányzik vagy lezárt, illetve a spermiumok száma nagyon alacsony. Szükségessé válhat bizonyos nőgyógyászati betegségek kapcsán is. A sikerességi ráta 30 százalék. Ehhez hozzá kell tenni, hogy a spontán terhesség mintegy egyharmadában születik egészséges gyerek.
Mi a menete?
Törvényi szabályozás |
Minden esetben időre és nyugalomra van szükség
Sokan azt gondolják, hogy a program azonnali megoldást jelent, azonban ehhez is idő kell. Minden esetben szükséges a terhesgondozáson való részvétel, ennek során felhívják a leendő anyukák figyelmét a helyes életvitelre és a lelki beállítottságra is.
Írta: Tóth András
Lektorálta: Dr. Tekse István
"Pozitív lett a tesztem, aminek nagyon örülünk. Sokat tanultam Önöktől és azoktól a felhasználóktól akik mindennapi tapasztalataikat megosztják a Fórumon. Első hónapban használtam ezt az oldalt és sikerült a baba. Biztatásként 39 éves vagyok és van esély ebben a korban is. Bár egészségesen élek, sok stresszben dolgozom, ettől függetlenül mindenkit bíztatok. Sok sikert mindenkinek. Köszönöm, hogy van ez az oldal!"
Csisze